tekst tekst tekst tekst

Jak skutecznie zabezpieczyć swój komputer przed wirusami

W związku z wzmożoną aktywnością wirusów i trojanów prosimy Państwa o odpowiednie zabezpieczenie komputerów przed ich złośliwą działalnością.

Aby mieć pewność, że Państwa komputer jest prawidłowo zabezpieczony przed wirusami i trojanami należy przeprowadzać na bieżąco wszelkie dostępne aktualizacje systemu operacyjnego i oprogramowania antywirusowego.

Instalacja i aktualizacja oprogramowania antywirusowego:

Poniżej zamieszczamy link do naprawdę dobrego, bezpłatnego programu antywirusowego avast! 6 Free Antivirus PL:
- na naszym serwerze mmj.pl
- na serwerze producenta

Według przeprowadzonych przez nas testów oraz informacji od Klientów program ten najlepiej radzi sobie ze złośliwymi wirusami i trojanami. Przeprowadzane automatycznie, niemal codziennie, aktualizacje bazy wirusów zapewniają zawsze aktualną ochronę antywirusową Twojego komputera. W praktyce okazuje się, że potrafi on znaleźć i usunąć o wiele więcej wirusów niż inne dość często płatne programy antywirusowe. Więcej informacji na temat tego programu można znaleźć na stronie producenta. Aby otrzymać klucz rejestracyjny należy dokonać bezpłatnej rejestracji programu na stronie: http://www.avast.com/registration-free-antivirus.php?lang=POL.

Aktualizacja systemu operacyjnego:

WINDOWS 98, 98SE, Me
Aby zaktualizowac system, czyli zainstalowac wszelkie poprawki dla Win 98, 98SE, Me należy przeprowadzić automatyczną aktualizację korzystając z opcji Windows Update. Jest ona dostępna w Menu Start (lewy dolny róg ekranu). Korzystając z połączenia internetowego system Windows pobiera wszelkie optymalne dostępne dla niego uaktualnienia. Microsoft zastrzega, że w czasie aktualizacji nie pobiera żadnych danych z komputera mogące służyć identyfikacji użytkownika.

WINDOWS XP
Jeżeli korzystasz z Windows XP Home lub Windows XP Prof koniecznie zainstaluj wszelkie dostępne aktualizacje, a zwłaszcza Service Pack 2. Zawiera on przygotowaną przez Microsoft niezbędną aktualizację tego systemu, między innymi firewalla. Możesz go pobrać ze stron Microsoftu lub bezpośrednio z naszego serwera: http://www.mmj.pl/sp/xpsp2.exe . Najlepiej jednak przeprowadzić automatyczną aktualizację korzystając z opcji Windows Update. Jest ona dostępna w Menu Start (lewy dolny róg ekranu). Korzystając z połączenia internetowego system Windows XP pobiera wszelkie optymalne dostępne dla niego uaktualnienia. Microsoft zastrzega, że w czasie aktualizacji nie pobiera żadnych danych z komputera mogące służyć identyfikacji użytkownika.

Jeżeli nie chcesz instalować Service Packa 2 koniecznie zainstaluj przed podłączeniem kabla internetowego "łatki" zabezpieczające Windows XP przed wirusami typu blaster i sasser:
http://www.mmj.pl/programy/sasser.exe
http://www.mmj.pl/programy/blaster.exe
oraz inny program typu firewall.

WINDOWS 2000
Podobnie jak Windows XP konieczne jest przeprowadzenie aktualizacji systemu, która sprowadza się do instalacji Service Packa 4. Zawiera on przygotowaną przez Microsoft niezbędną aktualizację tego systemu, między innymi firewalla. Możesz go pobrać ze stron Microsoftu lub bezpośrednio z naszego serwera: http://www.mmj.pl/sp/w2ksp4_pl.exe .

Masz Windows XP i złapałeś wirusa?
Spróbuj usunąć go korzystając z opisanych wyżej programów antywirusowych. Skorzystaj również z narzędzia Microsoft Windows do usuwania złośliwego oprogramowania. Sprawdza ono, czy komputer nie został zainfekowany przez występujące powszechnie, konkretne złośliwe oprogramowanie (takie jak Blaster, Sasser czy Mydoom), a także pomaga w usunięciu znalezionej infekcji. Gdy proces wykrywania i usuwania zostanie zakończony, narzędzie wyświetli raport opisujący wynik jego działania (m.in. czy znaleziono i usunięto złośliwe oprogramowanie). Dodatkowo zostanie utworzony plik dziennika o nazwie mrt.log w folderze %WINDIR%\debug.

Dość często okazuje się jednak, że jedynym skutecznym sposobem na trwałe usunięcie wirusa z komputera jest jedynie formatowanie dysku twardego i ponowna instalacja sytemu operacyjnego.

Formatowanie dysku i instalacja systemu operacyjnego Windows XP.

Instalując na nowo system operacyjny należy pamiętać, aby:

 • przed formatowaniem ściągnąć sobie na inny dysk twardy (np. D, ten którego nie będziemy formatować) o Service Packa 2 na Win XP ( dla Windows 2000 Service Pack 4) oraz program antywirusowy Jeżeli nie macie Państwo drugiego dysku można sobie te dwa pliki wypalić na płytce CD. Płytę z tymi narzędziami można również nabyć za symboliczną złotówkę u nas w biurze.
 • formatując komputer odłączyć kabelek sieciowy od komputera!
 • zainstalować Windowsa, zaktualizować go odpowiednim Service Packiem, zainstalować program antywirusowy. Dopiero po zainstalowaniu Windowsa, Service Packa i wszelkich programow chroniacych komputer, podłączyć kabelek.
 • przeprowadzić pozostałe aktualizacje programu antywirusowego i Windowsa poprzez Windows Update.

  Jeszcze raz prosimy Państwa o zabezpieczenie swojego systemu operacyjnego przed wirusami, co z pewnością w przyszłości zapobiegnie niepotrzebnym problemom.
 • Zobacz co radzą inni:
  http://www.microsoft.com/poland/security/protect/
  film Microsoft "Jak zabezpieczyć swój komputer"
  http://bezpieczenstwo.onet.pl/

  Uwaga!
  Przypominamy, że zgodnie z pkt. 7.1.1 i 7.1.11 Regulaminu Świadczenia usług Telekomunikacyjnych przez PHU MMJ działanie powodujące zawieszenie lub blokowanie komputerów innych użytkowników sieci PHU MMJ i sieci Internet oraz wszelkie inne działanie powodujące zakłócenia w funkcjonowaniu sieci PHU MMJ lub mające negatywne konsekwencje dla innych użytkowników sieci PHU MMJ jest poważnym naruszeniem Regulaminu, za które zgodne z pkt. 3.4 Cennika może być nałożona kara pieniężna na użytkownika sieci, a zgodnie z pkt. 7.2 Regulaminu MMJ ma prawo zablokować łącze internetowe do czasu usunięcia problemu.

  Dziękujemy!