Depeche Mode "Singles" Mute/CDN

Firma CDN poważyła się na przedsięwzięcie bez precedensu - wydanie w Polsce ich wszystkich singli. A to aż 45 płytek! W sumie około 20 godzin muzyki. Przeważnie premierowej, bo obok znanych przebojów mamy tu ich remiksy, wersje koncertowe bądź utwory nieznane i nigdzie niepublikowane.

W ciągu prawie 20 lat zespół przeszedł niezwykłą drogę - od dyskotekowego przeboiku "Dreaming Of Me" z 1981 roku, do pełnego bólu "Barrel Of A Gun" z 1997 roku. Na tej drodze DM nigdy nie stracił swoich znaków rozpoznawczych - maniery wokalnej Dawida Gahana, elektroniczno-industrialnego brzmienia, ostrego rytmu i oczywiście przebojowości. Na rzetelne opisanie każdego z 45 singli nie ma w "Czy czuje pani cza-czę?" miejsca, dlatego poprzestanę na dziesięciu.

"I Just Can't Get Enough" z marca 1981 to przeboik lokujący DM w modnym wówczas nurcie new romantic. Płaskie brzmienie, cukierkowe syntezatory, tekst o niczym. Winylowy singel ukazał się razem z instrumentalnym "Any Second Now" z pierwszej płyty. Wersja CD wzbogacona jest o remiksy obu utworów.

W "Leave In Silence" już o coś chodzi, obok świetnej melodii i aranżacji pojawia się ten charakterystyczny dla DM dramatyzm i napięcie. Utwór tytułowy w trzech wersjach i (uwaga!) dodatkowo dwa niepublikowane.

"Everything Counts" z lipca 1983 - fajne, ale muzycznie nic nowego. Tak jakby zespół przygotowywał się do wielkiego skoku.Jest tu też nieznany z albumów świetny "Work Hard" i remiksy obu utworów.
Wielki skok wydarzył się 12 marca 1984 roku - "People Are People" ląduje na 4. miejscu w Wielkiej Brytanii ! Drugą stroną singla winylowego był nieznany "In Your Memory", na CD dodatkowo remiksy obu utworów.
"Strangelove" to hit z kolejnego po "Black Celebration" albumu "Music For The Masses". Tu chłopcy odlecieli - singel trwa 42 minuty i jest tu aż osiem utworów, w tym sześć wersji utworu tytułowego!
I wreszcie szczyt popularności - album "Violator" z 1990 roku poprzedzony bodaj najsłynniejszym u nas przebojem "Personal Jesus". Na płytce nieznany utwór "Dangerous" i wersja "Personal Jesus" zagrana na gitarach akustycznych! Singel "Policy Of Truth" ukazał się już po albumie i jeśli się nie mylę, nie zawiera znanej z albumu wersji utworu, tylko remiksy i jeden nowy utwór.
Trzy lata przerwy i DM uderza utworem "I Feel You" zbudowanym na ostrym brzmieniu gitary! Zaraz po albumie "Songs Of Faith And Devotion" do sklepów trafia spokojny i piękny "Walking In My Shoes" opatrzony przepięknym teledyskiem. Po czterech latach przerwy i odejściu jednego z muzyków ukazuje się najbardziej depresyjny album "Ultra" poprzedzony jazgotliwym "Barrel Of A Gun". Odpowiedzią zespołu na techno jest muzyka wzbogacona o industrial i rocka! I wreszcie historie najnowsze - singel "Only When I Lose Myself" z ubiegłego roku - piękny i liryczny przebój ze składanki, który mógłby ukazać się na każdej z płyt DM.

Jak ocenić te single? Są pośród nich lepsze i gorsze, razem jednak zasługują tylko na najwyższą ocenę! Depeche Mode "Just Can't Get Enough", "Leave In Silence", "Everything Counts", "People Are People", "Strangelove", "Policy Of Truth", "Personal Jesus", "Walking In My Shoes", "Barrel Of A Gun", "Only When I Lose Myself", Mute/CDN

© BEYOND words 2003 - 2005